JAK NA CESTÁCH UŠETŘIT

Na úsporné cestování slyší většina z nás. Jak ale najít vždy ty nejlepší ceny za letenky, hotely, transfery a půjčovny aut? Jak se nejrychleji dostat přes kontroly na letišti? Pak pro vás máme několik tipů a rad, jak na to. Myslete ale především na to, že honba za dobrou cenou není jen o maximální uspořené částce, ale také o cestování rozumnou a nejpohodlnější možnou formou.

Pokoj za dobrou cenu čeká

Rezervovat ubytování, jakmile naleznete první dobře se tvářící nabídku, nedoporučujeme. Prozkoumejte ubytování ve vaší destinaci s ohledem vzdálenost od hlavních atrakcí, které chcete navštívit. Není nic horšího než kvůli pár uspořeným stovkám muset dojíždět denně hodiny tam a zpět. Zavolejte si do hotelu a zkuste si nechat nabídnout lepší cenu, nejvhodnější pokoj právě pro vás anebo si nechte posílat změny cen a případné slevové akce. V některých destinacích dobře fungují last-minute nabídky.

Nakupujte letenky v den "D"

Nejlepší ceny letenek zpravidla najdete asi dva měsíce před odletem. Nejlepším dnem pro jejich nákup bývá úterý. Také se vyplatí sledovat slevové a věrnostní akce na internetových stránkách přepravců, newsletterech a na sociálních sítích.

Auto v půjčovně rezervujte předem a vyzvedávejte co nejdříve ráno

Většina lidí si vybírá v půjčovnách ty nejlevnější modely. Brzy ráno ještě nebudou všechna auta připravena k vyzvednutí a autopůjčovna vám za vámi zaplacenou cenu poskytne lepší (větší) vůz, který je zrovna na skladě.

Trajekt objednávejte s velkým předstihem nebo na poslední chvíli

Dobrou cenu za trajekt obvykle najdete cca šest měsíců před cestou, kdy je malá poptávka a hodně volných míst. Existuje ale ještě jedna dobrodružnější cesta - pokud trajekt pár dní před cestou není vyprodán, přepravní společnosti nabízí slevy, aby zaplnily poslední volná místa.

Všechny poplatky v resortu si zjistěte předem

Je krásné mít all-inclusive pobyt. Jsou ale i resorty, kde ne vše je v ceně. Proto se raději před odjezdem nebo při příjezdu informujte co je a není v ceně pobytu zahrnuto. Vyhnete se nepříjemnostem při placení, kdy vás mohou některé položky navíc nepříjemně zaskočit.

Pronájem se vyplatí

Ubytování v pronajatém apartmánu nebo domě je stále oblíbenější formou ubytování. Cena za den bývá vyšší než za hotelový pokoj, ale vezmeme-li v potaz velikost, komfort a dvojnásobnou kapacitu, dostanete se najednou na úplně jiná čísla.

Jezděte veřejnou dopravou

Pokud jste zvyklí se po městě pohybovat autem, může vám na dovolené chybět. V opravdu velkých městech je ale auto doslova na obtíž. Stát v kolonách nebo hodinu hledat parkování nemá rád nikdo. Velkoměsta jako New York nebo Paříž mají systém veřejné dopravy propracovaný do detailu. Ušetříte čas, nervy i peníze.

Ve většině muzeí se neplatí vstupné

Samozřejmě existují i špičková muzea se vstupným, ale i ta mají své dny nebo hodiny se sníženým nebo žádným poplatkem. Zde je opět na místě si všechny informace zjistit předem.

Největší tajemství

Každý, kdo podniká v cestovním ruchu, dá cokoliv, jen aby měl plno. Pro vás to znamená velkou výhodu při nákupu čehokoliv na poslední chvíli. Samozřejmě, pokud si to můžete při plánování vaší cesty dovolit. Pokud plánujete a rezervujete na poslední chvíli, máte šanci dostat se k výhodám, slevám, balíčkům, benefitům a dárkům zdarma. Je potřeba čas, trpělivost a pevné nervy.

Balte si úsporně

Čím lehčí zavazadlo, tím pohodlnější cesta a menší riziko příplatků za váhu. Těžší věci si oblečte na sebe. Balte s předstihem a vždy berte s sebou míň věcí, než si připravíte. Odložené kusy nebudete potřebovat, za to ručíme.

Slavíte něco? Tohle je na podnik

Jedete na líbánky? Máte výročí nebo narozeniny? Nebojte se to říct nahlas. Většinou dostanete od personálu hotelu nebo restaurace malou pozornost.

Menší je lepší

Pokud unikáte na dovolenou z velkoměsta, zkuste menší a klidnější místa. Budete překvapeni cenami i přístupem a otevřeností místních lidí.

Řekněte si o cokoliv navíc

V nejhorším případě uslyšíte, že to nejde. V opačném případě ale dosáhnete mnoha výhod a vylepšení svého pokoje, pobytu, zážitku.

Usmívejte se

...tuhle opakujeme téměř v každém blogu. Vždy a všude!

Je dobré se pojistit, ale ne zbytečně moc

Speciální připojištění na dovolenou nemusí být vždy potřeba. Stačí si zkontrolovat, jaké výlohy kryje vaše pojištění domácnosti, platební karty, zdravotní pojištění. Naopak je dobré zvážit pojištění zrušení vaší cesty nebo letenky.

Senioři jedou k moři

Je Vám přes 55 let? Pak máte skoro všude šanci dostat nižší cenu pro seniory. Je potřeba se ptát a ptát.

Doma nejlíp

Nezůstávejte doma, cestujte. Nejlépe a nejlevněji po nejbližším okolí. Budete překvapeni, kolik zajímavých míst najdete do dvou hodin jízdy autem od vašeho bydliště.

Pátrejte, zjišťujte, připravujte se

Není nic lepšího než před cestou perfektně nastudovat všechny možné informace o vaší destinaci. Etiketa, základní slovíčka, jídlo, pití, potřeba očkování, oblíbené památky a mnoho dalších informací lze dnes získat na internetu a zdarma.