Když víte kam, další otázkou je, co si vzít s sebou a do čeho zabalit. Na internetu i v kamenných obchodech najdete takové množství variant, že se vám z nich zatočí hlava. Každý druh zavazadla se bude hodit na určitý typ cest. Důležitou roli při výběru hraje také vkus a osobní styl. Pokusíme se vám maličko poradit.

Myslete na to, že nejlépe je cestovat s tím nejmenším a nejlehčím dostupným zavazadlem. To je pro vaše cestovatelské pohodlí to nejdůležitější.

Do kabiny nebo odbavit?

Nikomu se nechce platit za extra váhu při odbavování velkého kufru na letišti a příruční neboli kabinová velikost je stále populárnější volba.

První co byste se měli zjistit, je jestli vaše kabinové zavazadlo odpovídá povoleným rozměrům vámi zvolených aerolinek (psali jsme o nich zde). Pokud budete zavazadlo odbavovat, máte starostí míň. Stačí sledovat pouze váhu. Při cestování s kabinovým zavazadlem si dejte si pozor, pokud přestupujete a měníte aerolinky. Každá letecká společnost mí jiné požadavky na počet kusů, váhu a rozměry.

Kufr, batoh, krosna nebo hybrid?

Jakou možnost zvolit, záleží především na typu cesty. Pokud se nebudete příliš přemisťovat, používat taxi, auto, autobus nebo vlak, pořiďte si cestovní kufr. Pak ale máte další volby:

  • Klasický kufr do ruky bez koleček se vám pěkně pronese. Ten nedoporučujeme
  • Kufry seženete na dvou nebo čtyřech kolečkách. My doporučujeme zvolit variantu se čtyřmi, která je univerzálnější
  • Další varianty: klasické nebo skořepinové. Skořepinové kufry jsou odolnější a bezpečnější. Klasické kufry mohou být lehčí, ale neplatí to vždy. Ideální volba pro nás je odlehčený skořepinový kufr
  • Pravděpodobně budete mít vedle kufru ještě další malé zavazadlo. V tom případě je ideální, když jej můžete například za popruh připevnit k madlu vašeho kufru

V případě, že se budete pohybovat hromadnou dopravou, pěšky, po schodech nahoru a dolů, pak zvolte variantu na záda. Batoh nebo krosna je pro vás ideální volba. Jaké máte v tom případě možnosti:

  • Cestovní batoh, který otevřete po celém obvodu jako kufr. Pak budete navíc potřebovat denní skládací batoh nebo batůžek
  • Populární je cestovní batoh s odepínacím batůžkem na zip. Ten jednoduše odepnete a můžete vyrazit do města
  • Opravdu vychytané cestovní batohy mají zadní stěnu, která umožní schovat popruhy tak, aby vám je na letišti nemohli poškodit
  • Turistické a horolezecké batohy mají většinou dvě komory. Jedna shora a jedna zdola. Pokud jedete do extrémnějších podmínek, pak zvolte tento odolný typ batohu. Určit se vám ponese na zádech nejlíp.
  • Hybridní typy batohů s kolečky kombinují předností všech typů zavazadel.

Drahý nebo levný?

Vždy máte volbu mezi no-name značkou a zavedeným výrobcem. Kvalita většinou mluví pro dražší značky, ale když cestujete výjimečně, pak není potřeba investovat do toho nejdražšího na trhu. Zvažte pečlivě jak často, kam, do jakých podmínek cestujete.

Náročnější typy cest, dlouhé expediční dovolené a exotické destinace je lépe absolvovat s dražším, perfektně vybaveným zavazadlem, na které se budete moci spolehnout.

Levnější zavazadla nejsou tak atraktivní pro zloděje a hlavně je velmi jednoduše nahradíte novým kouskem