JAK PŘEDEJÍT ZTRÁTĚ ZAVAZADLA

Nic nedokáže pokazit pečlivě naplánovanou dovolenou jako ztracená nebo zatoulaná zavazadla. V stitek a zamkyněkterých případech může trvat i týdny, než se zavazadlo dostane do správných rukou. Stojí to čas, nervy, peníze. Nabízí se samozřejmě řešení, která riziko minimalizují (přímý let) nebo vylučují (pouze kabinové zavazadlo). Vždycky to ale tak jednoduše nepůjde. Máme pro vás pár tipů, jak zajistit, aby vaše zavazadlo cestovalo stejnou cestou jako vy sami.

Označení zavazadla do letadla

Zkuste chytré štítky na zavazadle. Nejnovější technologie obsahují kódy nebo mikročipy, které zrychlí identifikaci majitele ztraceného zavazadla. Více informací najdete například na supersmarttag.com. Štítek obsahuje kód, který zaměstnancům letiště okamžitě napoví, kam je zavazadlo určeno. Další pomůckou může být ReboundTag (www.reboundtag.com), který zavazadlo sleduje díky vloženému mikročipu.

Doražte na check-in včas

Pokud dorazíte na letiště na poslední chvíli, zvyšujete riziko, že zrovna vaše zavazadla budou špatně naložena. Manipulace se zavazadly vyžaduje čas a tlak na rychlé naložení posledních dorazivších kusů může skončit chybou letištního personálu. Proto čím dříve dorazíte, tím lépe.

Vložte do zavazadla plán cesty

Štítek lze zavazadla velmi jednoduše ztratit, protože letištní personál při manipulaci zachází s kufry a taškami často velmi nehezky. Pokud dovnitř zavazadla úplně nakonec vložíte itinerář vaší cesty společně s kontakty, kde se budete nacházet, lze při jeho ztrátě urychlit jeho doručení. Při nalezení neidentifikovaného zavazadla je zaměstnanci letiště někdy otevírají, aby zjistili, kam je mají poslat.

Pošlete zavazadlo poštou předem

Pokud jedete na dlouhou dobu a potřebujete s sebou vzít hodně věcí, pošlete je na místo určení poštou. Ušetříte nervy na letišti a případný doplatek za příliš těžké zavazadlo.

Pořiďte si fotografie

Vyfoťte si vaše zavazadlo. když jej dobalíte. Fotodokumentace otevřeného i uzavřeného zavazadla může pomoci při problémech s jeho identifikací.

Označte si bágl něčím výrazným

Obzvláště kufry dnes vypadají všechny velmi podobně. Označte si ten váš něčím opravdu výrazným, ať vám jej nikdo omylem nevytáhne z pásu a neuteče s ním.

Pozor na krátké přestupy

Pokud máte na přestup málo času, riziko ztráty zavazadla roste. Pokud to jinak nejde, raději si přestup naplánujte s větší časovou rezervou.