Jak si užít dovolenou s malými dětmi

Někteří rodiče vám budou tvrdit, že dovolená s malými dětmi není úplně ta správná "oddychovka". Vymýšlení programu, vymýšlení jídelníčku, hledání záchodů, hledání dokladů...i hledání dětí je občas potřeba.

Jelikož jsme pár dovolených s vlastními i cizími ratolestmi absolvovali, nabízíme pár praktických rad, jak si cestování s malými dětmi zpříjemnit a také si ho užít.

Plánujte s rezervou

To nejlepší, jak všechno zvládnout v klidu, je mít vždy trochu času navíc. Ať už prohlížíte památky, přestupujete na letišti nebo jedete na jednodenní výlet. Můžete
plánovat sebepečlivěji, děti vám to nicméně stejně přenáplnánují podle sebe. Nechte je vždy na pár minut dělat, co sami chtějí. Původní plán se vám smrskne na
polovinu, ale spokojené děti mají přednost. Vy toho navíc uvidíte mnohem víc v místech, kde byste se byli vůbec nezastavili.

Bookujte předem

Ať už kempujete, spíte v hotelu nebo jedete na prohlídku něčeho zajímavého, vždy je lepší mít dopředu rezervaci, pokud je to možné. Není to příliš spontnánní
cestování, ale hledat večer ubytování v hladovými a unavenými dětmi může zkazit večer všem členům vaší výpravy. Nám se také osvědčilo s rezervací rovněž dopředu
zaplatit za ubytování. Je docela příjemné, když v prosinci zaplacený pobyt nemusíte řešit v květnu pár dní před odjezdem. Všechno to cestování se pak zdánlivě jeví levnější.

Dejte dětem foťák

Může to být překvapivě dost bulvárek, když dáte dětem do ruky starý foťák nebo vyřazený telefon. Děti si vytvoří vlastní svět, mají pocit důležitosti a čas jim plyne
mnohem příjemněji. Fotky kolen všech spolucestujících pak můžete jednoduše odmazat.

Připravte se na každé počasí

Zdá se to jako samozřejmost, ale děti, kterým není zima, vedro nebo je nebolí nohy, si zvyknou lépe na každé nové prostředí. Pokud toho zavazadla uvezou víc, byla by
chyba na něco zapomenout.

Nočník s sebou

Pokud vaše dítě umí používat nočník, určitě si jej vezměte s sebou. Může se vám stát, že v přeplněné hromadné dopravě nebudete nejoblíbenějším spolucestujícím.
Nehoda není náhoda...

Zabavte děti

Spousta her a aplikací pro mobilní telefony a tablety dokáže vaše děti zabavit, když je to potřeba. Má to několik výhod. Jednou z těch hlavních je, že nebudete muset jedno zavazadlo obětovat jen na hračky. Na tabletu navíc můžete mít uloženou nějakou tu pohádku.

Děti milují MHD

Naše děti milují cestování veřejnou dopravou. Vlak, bus i letadlo je pro ně vždycky zážitek, pokud to netrvá moc dlouho. Nedávno jsme vyzkoušeli přívoz přes Berounku a půl dne se o ničem jiném nemluvilo. Pokud navíc během pobytu budete jezdit stejnou cestou vícekrát, dítě se naučí jména stanic (za Českomoravskou je Vysočanská samozřejmě).

Pořiďte si vyhledávač

Pokud vás čeká cesta do velkých měst nebo na frekventovaná letiště, není špatné mít pro vaše dítě elektronický vyhledávač. Dítě má u sebe maličkou stanici, která vám vždycky přesně určí, kam se vám zatoulalo.

Hygiena musí být

Kamkoliv jedete, vždycky je dobré přibalit hygienické ubrousky. Budou se hodit na letišti, na procházce, v restauraci...prostě všude.

Nezapomeňte léky

Děti mají zvláštní talent onemocnět během dovolené. Spoustu komplikací vám ušetří balíček základních léků na nejběžnější potíže. K tomu všemu ještě přibalujeme vitamín C v tabletách. Ten je na všechno, pobaví, chutná a neuškodí.